Wysoki cholesterol

Wysoki cholesterol

Co to jest wysoki cholesterol?

Mówimy o wysokim cholesterolu, gdy jego zawartość we krwi jest podniesiona do niezdrowego poziomu, czyli powyżej przyjętej normy. Cholesterol jest rodzajem tłuszczu (lipidu) występującego we krwi. Do pewnego stopnia jego ilość we krwi zależy od tego, co jemy, resztę stanowi cholesterol, który organizm sam syntetyzuje w wątrobie. Zbyt wysoki poziom cholesterolu we krwi może doprowadzić do stwardnienia i zwężenia tętnic, zwanego inaczej arteriosklerozą.

Jakie są objawy wysokiego cholesterolu?

Chory nie może sam stwierdzić, czy ma wysoki cholesterol czy nie, ponieważ stan ten nie daje objawów. Niemniej wysoki poziom cholesterolu w połączeniu z innymi czynnikami ryzyka może doprowadzić do arteriosklerozy i innych chorób układu krążenia, które już dają odczuwalne symptomy. Są to między innymi:

  • dyskomfort w klatce piersiowej: uczucie ciężaru w klatce piersiowej, któremu może również towarzyszyć ból w szyi lub ramieniu w trakcie wysiłku fizycznego lub podczas ekspozycji na zimno: uczucie to może być oznaką dopływu niewystarczającej ilości tlenu do mięśnia sercowego, co spowodowane jest stwardnieniem tętnic wieńcowych;
  • ból mięśni łydek podczas chodzenia, zawroty głowy lub utrata wzroku, które mogą być spowodowane zaburzeniami krążenia na skutek stwardnienia tętnic i powstawania złogów tłuszczu w naczyniach krwionośnych odpowiedzialnych za odżywianie mięśni, mózgu i organów wewnętrznych.

 Jakie są przyczyny wysokiego cholesterolu?

Wyróżniamy dwa rodzaje cholesterolu: ‘dobry’ cholesterol, zwany HDL (lipoproteiny o dużej gęstości), i ‘zły’ cholesterol, zwany LDL (lipoproteiny o małej gęstości). Stosunek ilościowy LDL do HDL stanowi o poziomie ryzyka rozwoju arteriosklerozy lub innych chorób układu krążenia. Jest tak dlatego, że LDL przyczynia się do stwardnienia tętnic, podczas gdy HDL działa na nie ochronnie.

Jest kilka czynników ryzyka, które przyczyniają się do wysokiego stężenia cholesterolu we krwi. Może ono być cechą dziedziczną: wysoki poziom cholesterolu stwierdzony w wywiadzie rodzinnym zwiększa prawdopodobieństwo jego wystąpienia u innych członków rodziny. Takie uwarunkowanie dziedziczne nazywamy hipercholesterolemią rodzinną. Dużą rolę odgrywa tu też styl życia, gdyż tłusta dieta, alkohol, otyłość i niski poziom aktywności fizycznej mają negatywny wpływ na właściwy poziomu cholesterolu. W państwach Europy Północnej odnotowuje się statystycznie wyższe stężenie cholesterolu we krwi niż w Europie Południowej i znacznie wyższe niż w Azji, co może być uwarunkowane stylem życia.  

Poziom cholesterolu we krwi podnosi się wraz z wiekiem. Badania epidemiologiczne przeprowadzone w latach 2011-2014 wykazują, że 61% Polaków ma podwyższony cholesterol lub przyjmuje z tego powodu leki. Zazwyczaj kobiety mają wyższy poziom HDL niż mężczyźni, co lepiej chroni przed rozwojem arteriosklerozy.  

Jaki wysoki powinien być mój poziom cholesterolu?

Poziom cholesterolu sprawdza się za pomocą badania krwi. Poniższe przedziały pozwalają ustalić, jak dalece jego stężenie we krwi odbiega od zalecanej normy:

  • optymalny łączny poziom cholesterolu: 5 mmol/l lub mniej,
  • lekko podwyższony poziom: pomiędzy 5 i 6,4 mmol/l,
  • średnio podwyższony poziom: pomiędzy 6,5 i 7,8 mmol/l,
  • wysoki i bardzo wysoki poziom: powyżej 7,8 mmol/l.

Jak leczy się wysoki cholesterol?

Początkowe leczenie polega na zmianie stylu życia. Zalecane są zmiany żywieniowe, zwiększenie aktywności fizycznej, zrezygnowanie z palenia tytoniu i picia alkoholu oraz, jeśli zachodzi taka konieczność, zmniejszenie wagi ciała. Jeśli te zmiany nie przynoszą oczekiwanych rezultatów, lekarz włącza leczenie farmakologiczne. Skuteczność leków jest różna, a ich dobór zależy od proporcji LDL do HDL we krwi.

Link:

https://pulsmedycyny.pl/podwyzszone-stezenie-cholesterolu-ma-az-61-proc-polakow-892713

Czekaj!
To zajmuje tylko 2 minuty.
Czy chcesz wziąć udział w projekcie badawczym?
Bezpłatnie i niezobowiązująco · ponad 65.000 członków
Tak. Zarejestruj mnie!
Może później
Panel Zdrowia

Zarejestruj się na stronie Panel Zdrowia

Głównym założeniem Panelu Zdrowia jest poprawa zdrowia osób chorych przy pomocy badań naukowych. W tym celu zapraszamy osoby zainteresowane do wzięcia udziału w projektach badawczych, nad którymi pracujemy. Rejestrując się na Panelu Zdrowia, możesz zostać uczestnikiem jednego z takich projektów. Kontaktujemy się tylko z osobami, których Profil KZ odpowiada aktualnie prowadzonym badaniom naukowym. 
Wszystkie projekty badawcze mają akceptację Komisji Etyki Badań (z ang. RECs).
 

Utwórz Profil Kondycji Zdrowotnej