Alzheimera

Alzheimera

Czym jest choroba Alzheimera?

Demencja nie jest chorobą, lecz raczej grupą objawów obejmujących upośledzone funkcje poznawcze. Choroba Alzheimera jest najczęstszym rodzajem demencji, dotykającym ponad 350 000 osób w Polsce. Choroba Alzheimera jest postępującą chorobą neurodegeneracyjną, co oznacza, że objawy są spowodowane zaburzeniami w komunikacji między komórkami nerwowymi mózgu, wynikającymi ze zwyrodnienia i śmierci komórek nerwowych.

 

Na czym polegają objawy?

Objawy pojawiają się stopniowo, a z czasem stają się coraz bardziej dotkliwe. Osłabia to zdolność danej osoby do wykonywania codziennych czynności. Choroba wpływa na różne części mózgu, jak również na jego funkcje.

Do objawów należą:

  • Utrata pamięci
  • Problemy językowe i komunikacyjne
  • Spadek lub utrata zdolności do utrzymania uwagi lub koncentracji
  • Zmieszanie lub zaburzenia orientacji
  • Zmiana osobowości, np. agresywne zachowanie lub zwiększona podejrzliwość
  • Obniżenie nastróju lub niepokój
  • Trudności z planowaniem lub organizacją

 

Jakie są przyczyny choroby Alzheimera?

Choroba Alzheimera jest spowodowana zaburzeniami metabolizmu białek w mózgu. Dwa rodzaje białka gromadzą się w mózgu u osób, które cierpią na chorobę Alzheimera. Pierwszy typ znany jest jako białko Tau i znajduje się wewnątrz komórek nerwowych. Białko Tau tworzy nierozpuszczalne, splątane włókna zwane splotami neurofibrylarnymi. Drugie białko nosi nazwę beta-amyloid. Kiedy to białko gromadzi się w mózgu, pomiędzy komórkami nerwowymi powstają fragmenty białka zwane blaszkami amyloidowymi. Blaszki amyloidowe i sploty neurofibrylarne są szkodliwe dla komórek nerwowych, ponieważ prowadzą do utraty połączeń między nimi i ostatecznie do ich śmierci. Takie uszkodzenie nerwów jest nieodwracalne i powoduje ograniczenie funkcji dotkniętej części mózgu. W przypadku choroby Alzheimera, obszar zwany hipokampem, który jest odpowiedzialny za pamięć, jest często dotknięty w pierwszej kolejności.

 

Jakie są czynniki ryzyka choroby Alzheimera?

Czynniki, które mogą zwiększyć ryzyko wystąpienia choroby Alzheimera obejmują:

  • Wiek. Choroba ta dotyka głównie osoby powyżej 65 roku życia.
  • Dziedziczenie genetyczne
  • Ciężkie urazy głowy, np. silne wstrząsy mózgu
  • Czynniki stylu życia, np. choroby układu sercowo-naczyniowego

 

Jakie są sposoby leczenia choroby Alzheimera?

Obecnie nie ma lekarstwa na chorobę Alzheimera, ale dostępnych jest kilka rodzajów leków, które mogą pomóc złagodzić objawy i spowolnić postęp choroby. Z czasem osoba cierpiąca na chorobę Alzheimera może potrzebować więcej pomocy w domu. Może to oznaczać konieczność wprowadzenia zmian w codziennych czynnościach w celu zwiększenia niezależności osoby chorej i jej zdolności do samodzielnego dbania o siebie pomimo upośledzonych funkcji poznawczych.

Chociaż obecnie nie ma lekarstwa na chorobę Alzheimera, jest to obszar szeroko zakrojonych badań. Ich celem jest znalezienie leku lub metody zapobiegania tej chorobie.

Czekaj!
To zajmuje tylko 2 minuty.
Czy chcesz wziąć udział w projekcie badawczym?
Bezpłatnie i niezobowiązująco · ponad 65.000 członków
Tak. Zarejestruj mnie!
Może później
Panel Zdrowia

Zarejestruj się na stronie Panel Zdrowia

Głównym założeniem Panelu Zdrowia jest poprawa zdrowia osób chorych przy pomocy badań naukowych. W tym celu zapraszamy osoby zainteresowane do wzięcia udziału w projektach badawczych, nad którymi pracujemy. Rejestrując się na Panelu Zdrowia, możesz zostać uczestnikiem jednego z takich projektów. Kontaktujemy się tylko z osobami, których Profil KZ odpowiada aktualnie prowadzonym badaniom naukowym. 
Wszystkie projekty badawcze mają akceptację Komisji Etyki Badań (z ang. RECs).
 

Utwórz Profil Kondycji Zdrowotnej