Artretyzm

Artretyzm

Czy odczuwasz czasami ból mięśni i stawów i martwisz się, że może jesteś na coś chory(a)?  Jeśli tak, to ten artykuł jest dla Ciebie. Tu znajdziesz informacje na temat artretyzmu (zapalenia stawów) i jego objawów, najczęstszych odmian artretyzmu oraz informacje o tym, jak je odróżniać.

Co to jest artretyzm?

Artretyzm jest ogólnym terminem, którym określa się choroby układu mięśniowo-szkieletowego i choroby reumatologiczne. Rozróżnia się ponad 200 rożnych rodzajów artretyzmu, każdy ma odmienną pierwotną przyczynę i objawy. Artretyzm ma różny przebieg u różnych osób, niemniej wszystkie jego odmiany atakują kości, mięśnie, więzadła i stawy, ograniczając funkcje ruchowe organizmu. Chorzy na artretyzm często odczuwają bóle mięśniowo-szkieletowe, zmęczenie i sztywność stawów. Dwa najczęstsze rodzaje artretyzmu to reumatoidalne zapalenie stawów (RZS) i choroba zwyrodnieniowa stawów (CZS).

Jakie są objawy i przyczyny zapalenia stawów?

Choroba zwyrodnieniowa stawów jest chorobą przewlekłą powodującą powolne uszkodzenie chrząstki stawowej. Najczęściej atakuje ona kolana, biodra i dolny odcinek kręgosłupa, w którym występują największe obciążenia stawów. Typowymi objawami CZS są: silny ból stawów, ich sztywność i tzw. ‘strzykanie’ stawów przy ich zginaniu. Choroba może również przebiegać bezobjawowo. Jak w przypadku wielu innych rodzajów artretyzmu, prawdopodobieństwo wystąpienia CZS wzrasta wraz z wiekiem. Czynnikami ryzyka są tu otyłość, niska aktywność fizyczna, predyspozycje genetyczne i wcześniejsze urazy mięśniowo-szkieletowe. Obecnie nie ma skutecznego leku na CZS. Jego objawy, jak ból i stany zapalne, leczy się przy użyciu środków farmakologicznych, diety i ćwiczeń fizycznych.  

Reumatoidalne zapalenie stawów jest drugim często występującym rodzajem artretyzmu. Upośledza ono narząd ruchu na skutek przewlekłego zapalenia stawów. RZS może dotyczyć wszystkich stawów, ale najczęściej atakuje stawy drobne, jak nadgarstki, niektóre stawy dłoni i stóp. Stan zapalny stawów powoduje ich obrzęk i sztywność, szczególnie rano. Stawy stają się tkliwe na dotyk, a pokrywająca je skóra jest zaczerwieniona i rozgrzana. Ostatecznie w wyniku toczącego się stanu zapalnego dochodzi do deformacji stawu i utraty jego funkcji ruchowej.

Utrzymujący się w organizmie stan zapalny często daje również objawy ogólne, jak uczucie znużenia, stan podgorączkowy i spadek wagi. Przyczyny RZS nie są do końca znane, ale obciążenie genetyczne i styl życia, szczególnie palenie tytoniu, podnoszą znacznie ryzyko jej wystąpienia. Leczenie RZS polega na łagodzeniu objawów choroby środkami farmakologicznymi. RZS jest chorobą nieuleczalną.

Jeśli od dłuższego czasu odczuwasz ból stawów lub czujesz ich sztywność albo zauważyłeś(aś), że zakres Twojej motoryki się zmniejsza, należy skonsultować te objawy z lekarzem rodzinnym w celu postawienia właściwej diagnozy. Wczesne leczenie może pomóc w złagodzeniu objawów chorobowych i pozytywnie wpłynąć na ogólną jakość życia. Jednocześnie zastosowane leczenie, odpowiednie do rodzaju zapalenia stawów, może spowolnić chorobę lub powstrzymać jej rozwój.  

Czekaj!
To zajmuje tylko 2 minuty.
Czy chcesz wziąć udział w projekcie badawczym?
Bezpłatnie i niezobowiązująco · ponad 65.000 członków
Tak. Zarejestruj mnie!
Może później
Panel Zdrowia

Zarejestruj się na stronie Panel Zdrowia

Głównym założeniem Panelu Zdrowia jest poprawa zdrowia osób chorych przy pomocy badań naukowych. W tym celu zapraszamy osoby zainteresowane do wzięcia udziału w projektach badawczych, nad którymi pracujemy. Rejestrując się na Panelu Zdrowia, możesz zostać uczestnikiem jednego z takich projektów. Kontaktujemy się tylko z osobami, których Profil KZ odpowiada aktualnie prowadzonym badaniom naukowym. 
Wszystkie projekty badawcze mają akceptację Komisji Etyki Badań (z ang. RECs).
 

Utwórz Profil Kondycji Zdrowotnej