Łagodny rozrost prostaty

Łagodny rozrost prostaty

Co to jest łagodny rozrost prostaty?

Łagodny rozrost prostaty (ang. BPH - benign prostatic hyperplasia) jest schorzeniem, przy którym dochodzi do powiększenia męskiego gruczołu krokowego, czyli prostaty.

Prostata jest gruczołem, który znajduje się w miednicy bezpośrednio pod pęcherzem moczowym. Otacza ona męską cewkę moczową, która odprowadza mocz z pęcherza do penisa. Gruczoł krokowy produkuje ważną wydzielinę zaopatrującą plemniki w składniki odżywcze. U mężczyzn przed 40 rokiem życia zachodzi naturalny proces powiększania się prostaty, szczególnie jej części okalającej cewkę moczową. Dlatego u mężczyzn wraz z wiekiem nierzadko mogą pojawiać się problemy z oddawaniem moczu.

Badania pokazują, że w Wielkiej Brytanii 40% mężczyzn w wieku 50 lat i powyżej oraz 75% w wieku 75 lat i powyżej ma łagodny rozrost prostaty.  Dane epidemiologiczne dotyczące BPH w Polsce są skąpe, niemniej wynika z nich, że objawy BPH występują u około 50% mężczyzn powyżej 50 roku życia. Szacuje się, że liczba mężczyzn z BPH w Polsce wynosi ponad 2 miliony.

Jakie są objawy łagodnego rozrostu prostaty?

Wielu mężczyzn z BPH nie doświadcza żadnych symptomów chorobowych. Jeśli się pojawiają, najczęściej są nimi:

  • zwężenie strumienia moczu,
  • trudności z całkowitym opróżnieniem pęcherza moczowego,
  • kapanie moczu, szczególnie po próbie opróżnienia pęcherza,
  • ból podczas oddawania moczu,
  • uczucie niecałkowitego opróżnienia pęcherza,
  • nagłe i silne parcie na pęcherz,
  • częsta potrzeba oddawania moczu,
  • pojawiająca się w moczu krew.

Jakie są przyczyny łagodnego rozrostu prostaty?

Prostata powiększa się na skutek zwiększenia liczby komórek (łac. hyperplasia) w gruczole, ale główna przyczyna rozwoju tego procesu jest nadal nieznana. Wymienia się kilka czynników, które mogą być odpowiedzialne za podział komórek prostaty. Są to między innymi męskie hormony płciowe i hormony wzrostu. Rozrost komórek prostaty jest cechą indywidualną i jego przebieg jest różny u różnych mężczyzn, dlatego nie każde BPH będzie dawało widoczne objawy.

Gruczoł prostaty jest zazwyczaj wielkości orzecha włoskiego. Kiedy zaczyna się powiększać, mięsień pęcherza moczowego rekompensuje zwężenie przewodu moczowego również poprzez powiększanie swojej objętości, zatem pęcherz będzie musiał się bardziej obkurczać, by się całkowicie opróżnić. To może spowodować, że stanie się on bardziej wrażliwy i będzie częściej sygnalizować potrzebę oddawania moczu.

Z czasem powiększony gruczoł krokowy może całkowicie zamknąć światło przewodu moczowego. W konsekwencji może dojść do problemów z oddawaniem moczu, zakażenia dróg moczowych, a nawet uszkodzenia nerek lub pęcherza.

Jak leczy się łagodny rozrost prostaty?

W leczeniu BPH stosuje się głównie dwie grupy leków: alfa-blokery i inhibitory 5-alfa reduktazy. Alfa-blokery działają zwiotczająco na komórki mięśni w gruczole krokowym, co zmniejsza jego nacisk na przewód moczowy. Inhibitory 5-alfa reduktazy powodują powolne zmniejszanie się powiększonego gruczołu krokowego. W niektórych przypadkach konieczne jest leczenie chirurgiczne.

Link:

http://www.czytelniamedyczna.pl/3999,leczenie-farmakologiczne-lagodnego-rozrostu-stercza-bph.html

Czekaj!
To zajmuje tylko 2 minuty.
Czy chcesz wziąć udział w projekcie badawczym?
Bezpłatnie i niezobowiązująco · ponad 65.000 członków
Tak. Zarejestruj mnie!
Może później
Panel Zdrowia

Zarejestruj się na stronie Panel Zdrowia

Głównym założeniem Panelu Zdrowia jest poprawa zdrowia osób chorych przy pomocy badań naukowych. W tym celu zapraszamy osoby zainteresowane do wzięcia udziału w projektach badawczych, nad którymi pracujemy. Rejestrując się na Panelu Zdrowia, możesz zostać uczestnikiem jednego z takich projektów. Kontaktujemy się tylko z osobami, których Profil KZ odpowiada aktualnie prowadzonym badaniom naukowym. 
Wszystkie projekty badawcze mają akceptację Komisji Etyki Badań (z ang. RECs).
 

Utwórz Profil Kondycji Zdrowotnej