Padaczka

Padaczka

Co to jest padaczka?

Zdrowy mózg wysyła poprzez komórki nerwowe sygnały elektryczne do innych komórek nerwowych, mięśni i organów naszego ciała. Ta komunikacja jest konieczna, byśmy mogli myśleć i poruszać się.

Padaczka (epilepsja) pojawia się jako rezultat nieprawidłowej aktywności elektrycznej mózgu. To zaburzenie elektryczne zakłóca sygnały wysyłane pomiędzy jego różnymi obszarami, tym sam ograniczając jego normalne funkcjonowanie, co doprowadza do wystąpienia napadu padaczkowego (epileptycznego). Są różne rodzaje padaczki i jej napady przebiegają też różnie.

Wyróżniamy dwa podstawowe rodzaje napadu padaczkowego: napady uogólnione, które obejmują cały mózg, i ogniskowe, inaczej napady częściowe, które biorą swój początek w określonym obszarze mózgu. Napad ogniskowy może rozszerzyć się na cały mózg, powodując tzw. napad padaczkowy wtórnie uogólniony. 

Jakie są objawy padaczki?

Podczas napadu padaczkowego w mózgu pojawia się nagły wzrost aktywności elektrycznej, będący wynikiem niekontrolowanego przepływu impulsów między komórkami nerwowymi. Po ustąpieniu napadu praca mózgu wraca do normy. Napad padaczkowy jest zazwyczaj krótki, trwa od kilku sekund do kilku minut. Diagnozę padaczki stawia się, gdy dochodzi do powtarzania się podobnych napadów.
 

Objawy padaczki mogą obejmować:

  • zaburzenia zmysłowe (wzroku, słuchu, węchu, smaku lub dotyku),
  • mrowienie i drganie kończyn,
  • osłabienie,
  • ból brzucha,
  • nudności,
  • ślinotok i wzmożone pocenie,
  • ataki lęku,
  • brak reakcji na bodźce.

Co należy robić, będąc świadkiem napadu padaczkowego?

Wymienionym wyżej objawom nie musi koniecznie towarzyszyć utrata przytomności, ale często do niej dochodzi. W przypadku gdy człowiek ma napad epileptyczny, jest ważne, by:

  • upewnić się, że nie ma dodatkowych czynników zagrażających jego bezpieczeństwu,
  • ułożyć go w pozycji bezpiecznej (pozycja boczna ustalona),
  • nie wkładać mu żadnych przedmiotów do ust w trakcie występowania napadu,
  • nie zostawiać go samego,
  • mówić do niego uspokajającym tonem, również w trakcie samego napadu,
  • wezwać natychmiast pomoc medyczną, jeśli napad padaczkowy trwa dłużej niż kilka minut.

Jakie są przyczyny padaczki?

Przyczyn padaczki jest wiele, ale w niektórych przypadkach niemożliwe jest ich ustalenie. Każdy może doświadczyć napadu padaczkowego, jeśli tylko czynniki go powodujące są wystarczająco silne. Genetyka odgrywa istotną rolę w podatności danej osoby na bodźce wywołujące napady padaczkowe. Często powodem choroby są zmiany w mózgu takie jak wrodzone deformacje tkanki mózgowej, jej uszkodzenie spowodowane zakrzepami krwi, guzy mózgu lub uszkodzenia zewnętrzne, infekcje mózgu i różne jego choroby, np. choroba Alzheimera.

Jak leczy się padaczkę?

Padaczkę leczy się przy pomocy leków zapobiegających napadom, tzw. leków przeciwpadaczkowych, których jest obecnie około 20. Leki te różnią się oddziaływaniem i mają różne skutki uboczne. Dla zwiększenia efektywności leczenia czasami konieczne jest podawanie kilku leków jednocześnie. Jednym z najczęściej używanych jest lamotrygina, która jest skuteczna w leczeniu padaczki w obu jej postaciach, uogólnionej i ogniskowej. Niemniej lek ten powoduje skutki uboczne, jak zawroty i bóle głowy, zmęczenie, i bezsenność.

W zapobieganiu napadom padaczkowym dodatkowo ważne jest prowadzenie uregulowanego trybu życia, z dużą ilością snu, regularnymi posiłkami i ograniczeniem alkoholu do minimum.

Jeśli chorujesz na padaczkę, jest bardzo ważne byś poinformował o tym bliskich i osoby ze swojego otoczenia po to, by wiedziały, jak postępować w przypadku, gdy dostaniesz napadu epileptycznego.   

Czekaj!
To zajmuje tylko 2 minuty.
Czy chcesz wziąć udział w projekcie badawczym?
Bezpłatnie i niezobowiązująco · ponad 65.000 członków
Tak. Zarejestruj mnie!
Może później
Panel Zdrowia

Zarejestruj się na stronie Panel Zdrowia

Głównym założeniem Panelu Zdrowia jest poprawa zdrowia osób chorych przy pomocy badań naukowych. W tym celu zapraszamy osoby zainteresowane do wzięcia udziału w projektach badawczych, nad którymi pracujemy. Rejestrując się na Panelu Zdrowia, możesz zostać uczestnikiem jednego z takich projektów. Kontaktujemy się tylko z osobami, których Profil KZ odpowiada aktualnie prowadzonym badaniom naukowym. 
Wszystkie projekty badawcze mają akceptację Komisji Etyki Badań (z ang. RECs).
 

Utwórz Profil Kondycji Zdrowotnej