Rak prostaty

Rak prostaty

Co to jest rak prostaty?

Rak prostaty (rak gruczołu krokowego, rak stercza) jest chorobą nowotworową, która może rozwinąć się w męskim gruczole krokowym. Gruczoł ten znajduje się poniżej pęcherza moczowego i otacza kanał cewki moczowej oraz końcowy odcinek nasieniowodu. Gruczoł krokowy ma wielkość orzecha włoskiego. Produkuje on płynną zawiesinę (wydzielinę), która jest uwalniana wraz z plemnikami podczas ejakulacji. Wydzielina gruczołu krokowego ułatwia plemnikom poruszanie się i przemieszczanie się w kierunku macicy.

Rak prostaty jest jednym z najczęstszych rodzajów nowotworów wśród mężczyzn, ale rzadko występuje przed 50 rokiem życia. Liczba przypadków zachorowań na raka prostaty wzrasta systematycznie od kilku dziesięcioleci. Ta tendencja prawdopodobnie nie jest oznaką wzrostu zachorowań, ale raczej wskazuje na postępy w diagnostyce choroby. W 2013 zachorowania na nowotwory gruczołu krokowego wśród mężczyzn w Polsce przekroczyły liczbę 12 000 zdiagnozowanych przypadków.

Jakie są objawy raka prostaty?

Rak prostaty powoduje nienaturalne powiększenie się gruczołu krokowego. Zazwyczaj gruczoł krokowy powiększa się w części obwodowej, gdzie jest wiele miejsca na rozrost. Z tego powodu rozrastająca się na skutek zmian nowotworowych prostata rzadko powoduje odczuwalne zmiany. Oznacza to, że może minąć kilka dziesięcioleci, zanim choroba zacznie dawać objawy. Wielu mężczyzn może cierpieć na skutek rozrostu prostaty, nie chorując jednocześnie na nowotwór, gdyż gruczoł krokowy w naturalny sposób powiększa się wraz z wiekiem.

Wzrost gruczołu krokowego jest stymulowany przez męski hormon płciowy, testosteron. Produkcja testosteronu u mężczyzn nie maleje wraz z wiekiem, a zatem gruczoł krokowy zazwyczaj rośnie przez całe życie. Nacisk powiększającego się gruczołu krokowego na cewkę moczową może wywoływać objawy ze strony układu moczowego. Z tego powodu rak prostaty objawowo przypomina łagodny rozrost prostaty (ang. BPH). Objawy, których wielu mężczyzn doświadcza wraz z wiekiem, mogą sygnalizować zarówno raka prostaty, jak i BPH. Obejmują one:

  • częstą potrzebę oddawania moczu,
  • nietrzymanie moczu,
  • słaby strumień moczu.

Jeśli powyższe objawy rozwiną się na przestrzeni krótkiego odcinka czasu, szczególnie u mężczyzn w wieku 40 i 50 lat, może to świadczyć o chorobie nowotworowej. W takiej sytuacji zaleca się koniecznie konsultację lekarską. Inne objawy, które są już bardziej charakterystyczne dla raka prostaty, to:

  • krew w moczu lub w nasieniu,
  • zapalenie pęcherza moczowego,
  • trudności w oddawaniu moczu,
  • zmniejszona ilość nasienia,
  • utrzymujący się ból w podbrzuszu,
  • bóle okolicy lędźwiowej oraz krocza,
  • bóle oraz krwawienia z odbytu,
  • zaburzenia erekcji.

Jakie są przyczyny raka prostaty?

Choroba nowotworowa może rozwinąć się w każdym narządzie ciała. Nowotwór jest efektem patologicznych zmian w materiale genetycznym komórek, czyli w ich DNA. Zmiany w DNA komórek powodują ich niekontrolowany podział. Namnażające się komórki tworzą guz (ognisko nowotworowe) składający się z genetycznie zmienionych komórek o cechach ‘złośliwych’.

 ‘Złośliwość’ zmienionych komórek umożliwia im częsty podział, przerastanie zdrowych sąsiadujących tkanek i rozprzestrzenianie się do odległych narządów. Nie wiadomo, dlaczego rak prostaty jest tak często występującą chorobą. Zmiany w DNA komórek mogą zachodzić przypadkowo lub być reakcją na czynniki zewnętrzne. Odnośnie do tych ostatnich naukowcy wskazują na związek między zwiększonym ryzykiem zachorowania na raka prostaty a czynnikami takimi jak: dieta, otyłość, praca w nocy czy ekspozycja na niektóre substancje chemiczne, np. kadm i arsen. W zależności od źródeł podaje się, że od 5% do 10% przypadków raka prostaty ma podłoże genetyczne.

Leczenie raka prostaty

Nie wszystkie przypadki raka prostaty wymagają leczenia: niekiedy jego przebieg jest stosunkowo łagodny, czyli nowotwór jest nieduży i wolno rosnący, a tym samym nie stanowi zagrożenia dla zdrowia pacjenta. Leczenie raka prostaty niesie ze sobą ryzyko w postaci skutków ubocznych, które mogą stanowić większe zagrożenie dla zdrowia niż sam nowotwór. W takim przypadku pacjentowi oferuje się regularne badania kontrolne w celu monitorowania rozwoju choroby. Ma to na celu upewnienie się, że nowotwór nie rozwija się w bardziej złośliwą formę, która wymaga już leczenia. Leczenie raka prostaty może być różne w zależności od przypadku, ale często obejmuje leczenie farmakologiczne, zabieg operacyjny lub radioterapię, czyli naświetlanie. Jeśli nowotwór nie rozprzestrzenił się do innych narządów, jest większe prawdopodobieństwo, że zastosowanie radioterapii lub zabiegu chirurgicznego może wyleczyć pacjenta.  

Link

http://onkologia.org.pl/nowotwory-zlosliwe-gruczolu-krokowego-c61/

Czekaj!
To zajmuje tylko 2 minuty.
Czy chcesz wziąć udział w projekcie badawczym?
Bezpłatnie i niezobowiązująco · ponad 65.000 członków
Tak. Zarejestruj mnie!
Może później
Panel Zdrowia

Zarejestruj się na stronie Panel Zdrowia

Głównym założeniem Panelu Zdrowia jest poprawa zdrowia osób chorych przy pomocy badań naukowych. W tym celu zapraszamy osoby zainteresowane do wzięcia udziału w projektach badawczych, nad którymi pracujemy. Rejestrując się na Panelu Zdrowia, możesz zostać uczestnikiem jednego z takich projektów. Kontaktujemy się tylko z osobami, których Profil KZ odpowiada aktualnie prowadzonym badaniom naukowym. 
Wszystkie projekty badawcze mają akceptację Komisji Etyki Badań (z ang. RECs).
 

Utwórz Profil Kondycji Zdrowotnej