Udar mózgu (apopleksja)

Udar mózgu (apopleksja)

Co to jest udar mózgu?

Udar mózgu, inaczej apopleksja, jest to zestaw objawów klinicznych wywołanych na skutek powstania skrzepów krwi (skrzepliny) lub krwotoku w mózgu. Każdego roku w Polsce odnotowuje się 60-70 tys. przypadków udaru mózgu i około 30 tys. spowodowanych tą chorobą zgonów. Średni wiek występowania udaru to powyżej 65 lat.

Jakie są objawy udaru mózgu?

Bardzo charakterystyczną cechą udaru mózgu jest to, że pojawia się niespodziewanie, a jego objawy występują w przeciągu kilku sekund. Objawy te są różne i zależą od lokalizacji ogniska udarowego w mózgu, którego różne obszary odpowiadają za różne funkcje organizmu.  

Podczas udaru mogą wystąpić następujące objawy:

  • jednostronny paraliż twarzy i/lub ciała,
  • trudności w mówieniu lub rozumieniu mowy,
  • zaburzenia widzenia,
  • uczucie dezorientacji,
  • krótka utrata świadomości,
  • trudności w koordynacji ruchów.

Jeśli zaobserwujesz u siebie którykolwiek z powyższych objawów, niezwłocznie wezwij pogotowie.  

Jakie są przyczyny udaru mózgu?

W większości przypadków udar mózgu powodują skrzepy krwi w obrębie krążenia mózgowego. W znacznie rzadszych przypadkach do udaru dochodzi na skutek krwotoku. Kiedy następuje odcięcie dopływu krwi do mózgu z powodu skrzepliny lub gdy pojawia się wylew krwi do mózgu, może dojść do porażenia jego czynności. Dzieje się tak, ponieważ zaburzone krążenie krwi prowadzi do zniszczenia wrażliwych na niedobór tlenu i składników odżywczych komórek mózgu w obszarze ogniska udarowego. Pacjenci po przebytym udarze często cierpią na trwałe uszkodzenia mózgu. 

Na udar mózgu są bardziej narażone osoby z nadciśnieniem, wysokim poziomem cholesterolu, chorobami układu krążenia, cukrzycą typu 1 lub 2, chorobą alkoholową lub stwardnieniem tętnic. Dodatkowymi czynnikami ryzyka są: palenie tytoniu, niezdrowe nawyki żywieniowe i niski poziom aktywności fizycznej. Uważa się, że uwarunkowania genetyczne też odgrywają tu rolę, ponieważ bardziej podatne na wystąpienie choroby są osoby po przebytym udarze lub z udarem w wywiadzie rodzinnym.   

Leczenie udaru mózgu

Diagnozę ustala się w warunkach szpitalnych, po przeprowadzeniu badania neurologicznego i tomografii komputerowej, które pozwalają ocenić zakres uszkodzeń mózgu. Najlepsze rokowania daje wprowadzenie leczenia ostrego podjętego przed upływem czterech i pół godziny od wystąpienia zdarzenia. Przy udarze niedokrwiennym (zakrzepowym) stosuje się terapię lekami rozpuszczającymi skrzepy. By zapobiec tworzeniu się nowych skrzepów, choremu podaje się leki przeciwpłytkowe takie jak aspiryna. Udar krwotoczny jest znacznie trudniejszy w leczeniu, a jego cięższe przypadki wymagają leczenia operacyjnego. 

Udar mózgu może znacznie wpłynąć na obniżenie jakości życia. Na skutek uszkodzeń w mózgu chory może mieć problemy z mówieniem, poruszaniem się, wykonywaniem prostych czynności i może się szybciej męczyć. Mogą się również pojawić problemy natury psychicznej, jak uczucie niepewności, przygnębienie lub stany lękowe.

Wielu czynników ryzyka związanych z udarem można uniknąć poprzez wprowadzenie zdrowszego stylu życia. Regularne ćwiczenia fizyczne, zaprzestanie palenia tytoniu i zdrowa dieta mogą znacznie obniżyć zagrożenie wystąpieniem choroby.

Link:

https://gazetalekarska.pl/?p=19910

Czekaj!
To zajmuje tylko 2 minuty.
Czy chcesz wziąć udział w projekcie badawczym?
Bezpłatnie i niezobowiązująco · ponad 65.000 członków
Tak. Zarejestruj mnie!
Może później
Panel Zdrowia

Zarejestruj się na stronie Panel Zdrowia

Głównym założeniem Panelu Zdrowia jest poprawa zdrowia osób chorych przy pomocy badań naukowych. W tym celu zapraszamy osoby zainteresowane do wzięcia udziału w projektach badawczych, nad którymi pracujemy. Rejestrując się na Panelu Zdrowia, możesz zostać uczestnikiem jednego z takich projektów. Kontaktujemy się tylko z osobami, których Profil KZ odpowiada aktualnie prowadzonym badaniom naukowym. 
Wszystkie projekty badawcze mają akceptację Komisji Etyki Badań (z ang. RECs).
 

Utwórz Profil Kondycji Zdrowotnej