Zespół jelita drażliwego (IBS)

Zespół jelita drażliwego (IBS)

Co to jest IBS?

Zespół jelita drażliwego (ang. IBS) jest przewlekłym schorzeniem, które objawia się sporadycznymi bólami brzucha, zmianami rytmu wypróżnień i ogólnym dyskomfortem. IBS jest efektem zaburzeń w funkcjonowaniu okrężnicy. Dolegliwość ta dotyka około 11% światowej populacji. Niemniej tylko nieliczne osoby zwracają się o poradę do swojego lekarza rodzinnego, gdy obserwują u siebie opisane objawy.  

Jakie są objawy IBS?

Objawami IBS są:

  • skurcze i dyskomfort w jamie brzusznej,
  • zmiany w pracy jelit,
  • zmiana wyglądu stolca, który jest bardziej luźny lub bardziej zbity,
  • zmiana częstości wypróżnień,
  • naprzemienne biegunki i zaparcia,
  • obecność śluzu w stolcu,
  • gazy lub wzdęcia.

Co powoduje objawy IBS?

Eksperci nie wiedzą, co jest dokładnie przyczyną IBS, ale niektóre badania sugerują, że powodem może być stres lub nadwrażliwość okrężnicy. Uważa się, że ta nadwrażliwość powoduje powstawanie skurczów mięśni w jelicie. Skurcze te wywołują charakterystyczne objawy IBS takie jak biegunki i zaparcia. Przyjmuje się również, że takie czynniki jak stany lękowe, napięcia mięśniowe i codzienne problemy sprzyjają występowaniu objawów IBS, chociaż jest mało prawdopodobne, że je same wywołują.  

Jak można zapobiegać IBS?

U niektórych osób występowanie objawów zespołu jelita drażliwego związane jest z przyjmowaniem określonych rodzajów pokarmów. W takim wypadku zaleca się unikanie ich spożywania. Zaleca się również przestrzeganie regularnych posiłków, zwiększenie aktywności fizycznej i dużo snu.

Jak diagnozuje się IBS?

Zespół jelita drażliwego ma charakterystyczne objawy i na ich podstawie lekarz zazwyczaj jest w stanie postawić diagnozę. Niemniej jest ważne, by wykluczyć inne choroby o podobnych symptomach, na przykład nowotwór jelit lub choroby woreczka żółciowego. Ponieważ IBS jest schorzeniem czynnościowym i nie daje chorobowego odczytu w badaniach laboratoryjnych krwi, brak zmian w obrazie krwi może pomóc w jego zdiagnozowaniu. Lekarz może również zlecić wykonanie kolonoskopii, by zbadać jelito grube od wewnątrz.

Jak leczy się IBS?

IBS nie zagraża zdrowiu, dlatego jednym z podstawowych elementów leczenia jest dogłębne wyjaśnienie pacjentowi mechaniki schorzenia i jego nieszkodliwej natury niezagrażającej zdrowiu ogólnemu. Objawy IBS można łagodzić, wprowadzając dietę bogatą w błonnik i regulując rytm wypróżnień. W przypadku ciężkich zaparć może być konieczne zastosowanie leków przeczyszczających, ale nie powinny być one nadużywane. Skuteczne efekty w leczeniu IBS przynoszą również takie metody jak: hipnoza, terapia behawioralna, trening uważności i medytacja.

Czekaj!
To zajmuje tylko 2 minuty.
Czy chcesz wziąć udział w projekcie badawczym?
Bezpłatnie i niezobowiązująco · ponad 65.000 członków
Tak. Zarejestruj mnie!
Może później
Panel Zdrowia

Zarejestruj się na stronie Panel Zdrowia

Głównym założeniem Panelu Zdrowia jest poprawa zdrowia osób chorych przy pomocy badań naukowych. W tym celu zapraszamy osoby zainteresowane do wzięcia udziału w projektach badawczych, nad którymi pracujemy. Rejestrując się na Panelu Zdrowia, możesz zostać uczestnikiem jednego z takich projektów. Kontaktujemy się tylko z osobami, których Profil KZ odpowiada aktualnie prowadzonym badaniom naukowym. 
Wszystkie projekty badawcze mają akceptację Komisji Etyki Badań (z ang. RECs).
 

Utwórz Profil Kondycji Zdrowotnej