Poszukiwane są osoby z egzemą w postaci łagodnej lub umiarkowanej, chcące uczestniczyć w badaniu klinicznym

Poszukiwane są osoby z egzemą w postaci łagodnej lub umiarkowanej, chcące uczestniczyć w badaniu klinicznym

Egzema jest najczęściej występującą przewlekłą, zapalną chorobą skóry zarówno u dzieci jak i dorosłych. U większości osób choroba przebiega z łagodnym lub umiarkowanym nasileniem. Statystyki epidemiologiczne podają, że w Polsce egzema dotyka aż 4,7–9,2% dzieci, natomiast w grupie dorosłych 0,9–1,4% osób zmaga się z tą przypadłością. Obecnie prowadzone są badania nad nowymi lekami, których celem jest zapewnienie lepszej opieki medycznej pacjentom cierpiącym na tę przypadłość. Jeśli u Ciebie lub u kogoś z Twoich bliskich zdiagnozowano egzemę, być może kwalifikujecie się do udziału w badaniach klinicznych. W ten sposób moglibyście przyczynić się do zapewnienia lepszych możliwości leczenia dla siebie i innych.

Informacje o chorobie

Egzema (atopowe zapalenie skóry) charakteryzuje się intensywnym, przewlekłym świądem, suchością skóry, zmianami skórnymi, a w późniejszych stadiach pogrubieniem skóry i zwiększeniem liczby znamion. Jest to powszechna choroba skóry, która dotyka znacznego odsetka populacji na całym świecie. Egzema jest przewlekłą zapalną chorobą skóry, która zwykle rozpoczyna się w dzieciństwie i jest dziedziczna. 

Choroba często nawraca co oznacza, że objawy na jakiś czas ulegają poprawie, ale potem powracają. Egzema, choć nie zagraża życiu, wiąże się ze znacznym obniżeniem jakości życia pacjentów. W szczególności intensywny, przewlekły świąd oraz dyskomfort mogą prowadzić do zaburzeń snu, obniżenia poczucia własnej wartości, lęku, depresji oraz gorszych wyników w nauce i pracy. 

Egzema może wymagać leczenia przez miesiące lub lata. 
Dostępne obecnie sposoby leczenia obejmują:

  • Zmniejszenie narażenia na czynniki wyzwalające
  • Zwykłe emolienty (środki nawilżające)
  • Miejscowe stosowanie kortykosteroidów

W niektórych przypadkach leczenie może obejmować również jeden lub kilka następujących elementów:

  • Antybiotyki
  • Leki antyhistaminowe
  • Fototerapia
  • Kortykosteroidy

Kontekst terapeutyczny

Wiele osób cierpiących na egzemę stara się poprawić swój stan, łagodząc objawy poprzez stosowanie zabiegów nawilżających oraz leków, takich jak na przykład kremy sterydowe. Ich długotrwałe stosowanie może jednak być szkodliwe dla skóry, co jest powodem niechęci niektórych pacjentów do regularnego ich stosowania. 

Ze względu na ograniczone możliwości leczenia osób z egzemą łagodną oraz umiarkowaną, istnieje zapotrzebowanie na nowe, lepsze metody leczenia. Jeśli jesteś zainteresowany udziałem w badaniu klinicznym, będziesz miał możliwość przetestowania nowej metody terapeutycznej, która może potencjalnie poprawić stan Twojego zdrowia. Jeśli jesteś zainteresowany i zakwalifikujesz się do udziału w badaniu, możesz otrzymać placebo zamiast badanego leku. Placebo jest to preparat podawany zamiast badanego leku i nie zawiera substancji czynnych. Stosowanie placebo jest standardową praktyką w badaniach klinicznych badających działanie nowych leków i jest wykorzystywane jako miara porównawcza.  Szansa na otrzymanie placebo zostanie wyjaśniona przez personel kliniczny przed rozpoczęciem udziału w badaniu. 

Należy pamiętać, że uczestnictwo w badaniu klinicznym i otrzymywanie placebo stanowi istotny wkład w badania kliniczne. W przypadku, gdy dostajesz placebo i ze względu na swój stan zdrowia uważasz, że dalsze uczestnictwo w badaniu jest trudne, masz prawo do wycofania się z badania.  Zespół badawczy będzie Cię nadal odpowiednio monitorował. Od tego czasu będziesz mógł stosować swój własny lek na egzemę.

Kto może wziąć udział?

  • Mężczyźni oraz kobiety
  • Przedział wiekowy: 18-65 lat
  • Osoby u których zdiagnozowano egzemę co najmniej 6 miesięcy przed datą zgłoszenia się do badania
  • BMI pomiędzy 18-35, minimalna waga 49,9kg.

Lokalizacja(-e)

  • Toruń
  • Katowice
  • Białystok
  • Warszawa
  • Szczecin
  • Łódź
  • Kraków

Zwrot kosztów

Udział w badaniu nie wiąże się z żadnymi dodatkowymi kosztami w stosunku do zwykłego leczenia, ponieważ Sponsor zapewnia badany lek oraz finansuje wszelkie testy wymagane w ramach badania.
Otrzymasz również zwrot ewentualnych kosztów podróży.

Opis badania

Badania kliniczne oceniają bezpieczeństwo i skuteczność badanych leków w leczeniu egzemy łagodnej oraz umiarkowanej. Jeśli jesteś zainteresowany i kwalifikujesz się do udziału w badaniu, personel ośrodka badawczego przedstawi Ci szczegółowy opis kroków które należy podjąć aby wziąć udział w badaniu, zanim wyrazisz zgodę na udział. Personel odpowie także z chęcią na wszelkie pytania, aby uczestnictwo w badaniu było dla Ciebie komfortowe.

Poniżej podano przykładowy przebieg badania klinicznego związanego z egzemą. 

Okres weryfikacji przesiewowej
Weryfikacja pacjentów,  przeprowadzana w celu potwierdzenia kwalifikacji do projektu badawczego na podstawie ocen klinicznych lub laboratoryjnych. W ramach sesji przesiewowej będziesz musiał odwiedzić ośrodek w okresie do jednego miesiąca przed otrzymaniem leku, w ramach udziału w badaniu. Zwykle odbywa się tylko jedna wizyta przesiewowa, podczas której personel ośrodka zada Ci kilka pytań dotyczących stanu zdrowia, oraz wykona kilka badań (np. badanie krwi, test ciążowy, pomiar masy ciała, wzrostu, EKG itp.) 

Okres wypłukiwania
Tak zwany ”okres wypłukiwania” trwa 7 dni i rozpoczyna się tydzień przed otrzymaniem badanego leku.  W tym okresie zostaniesz poproszony o stosowanie dostarczonego w ramach badania kremu nawilżającego i płynu do kąpieli. Będziesz ich używał zamiast płynu i kremu, którego używałaś do tej pory. Ponadto w tym okresie nie możesz stosować innych terapii lub leczenia związanego z egzemą, poza dostarczonym kremem i płynem do kąpieli. 

Okres leczenia 
Jeśli zostaniesz zakwalifikowany do udziału w badaniu, po okresie wypłukiwania nastąpi faza leczenia. W tym czasie będziesz otrzymywał lek badany lub placebo. W stadium leczenia będziesz musiał odwiedzić ośrodek maksymalnie 7 razy. Maksymalny przewidywany czas udziału w badaniu nie powinien przekroczyć 11 tygodni. W okresie leczenia będziesz stosował badaną maść lub maść placebo maksymalnie trzy razy dziennie. Po raz pierwszy badana maść zostanie zastosowana w ośrodku badawczym, a następnie będziesz stosował ją w domu. Personel ośrodka udzieli Ci wszelkich informacji o tym, jak i kiedy należy stosować maść. Przez cały okres uczestnictwa w badaniu klinicznym stan Twojego zdrowia będzie ściśle monitorowany przez personel kliniczny. W każdej chwili możesz oczywiście wycofać się z udziału w badaniu.

Kalendarz badania

 

Dane kontaktowe

Panel Zdrowia pomaga osobom chcącym wziąć udział w badaniach klinicznych, w znalezieniu odpowiednich dla nich badań.
Email: info@panel-zdrowia.pl

Czekaj!
To zajmuje tylko 2 minuty.
Czy chcesz wziąć udział w projekcie badawczym?
Bezpłatnie i niezobowiązująco · ponad 65.000 członków
Tak. Zarejestruj mnie!
Może później
Panel Zdrowia

Zarejestruj się na stronie Panel Zdrowia

Głównym założeniem Panelu Zdrowia jest poprawa zdrowia osób chorych przy pomocy badań naukowych. W tym celu zapraszamy osoby zainteresowane do wzięcia udziału w projektach badawczych, nad którymi pracujemy. Rejestrując się na Panelu Zdrowia, możesz zostać uczestnikiem jednego z takich projektów. Kontaktujemy się tylko z osobami, których Profil KZ odpowiada aktualnie prowadzonym badaniom naukowym. 
Wszystkie projekty badawcze mają akceptację Komisji Etyki Badań (z ang. RECs).
 

Utwórz Profil Kondycji Zdrowotnej