Uwaga: nie dotyczy to Herpes Simplex virus 1 (opryszczka) lub Herpes Simplex virus 2 (opryszczka narządów płciowych).
Wirusy opryszczki mogą być przyczyną choroby Alzheimera. Tak przynajmniej wskazują ostatnie amerykańskie badania przeprowadzone przez Icahn School of Medicine. Pojawia się również nadzieja na nowe sposoby leczenia demencji.
Choroba Alzheimera jest częstą przyczyną demencji. Jej objawy obejmują: utratę pamięci, zaburzenia mowy, dezorientację, zmiany w osobowości chorego.
Nowe badania wykazały, że w mózgach osób chorych na Alzheimera występują dwa różne typy wirusa opryszczki, HHV-6A i HHV7, i jest ich prawie dwukrotnie więcej niż w mózgach osób zdrowych. Według naukowców wskazuje to na związek między opryszczką a chorobą Alzheimera, a być może też na to, że opryszczka może powodować chorobę Alzheimera.
Amerykańscy naukowcy odkryli, że wirusy opryszczki wpływają na zdolność mózgu do wydzielania związku beta-amyloidu, który jest produktem odpadowym i gromadzi się u pacjentów z Alzheimerem, zabijając komórki mózgowe. Beta-amyloid jest odpowiedzialny za nasilanie się choroby Alzheimera.
Co oznacza nowe odkrycie?
Według naukowców prowadzących badania odkrycie to może ostatecznie doprowadzić do rozwoju nowych metod leczenia. To odkrycie otwiera możliwości dla nowych kierunków w leczeniu choroby, z którą mieliśmy setki nieudanych eksperymentów, twierdzi w komunikacie prasowym Sam Gandy, starszy naukowiec odpowiedzialny za badania.
Naukowcy nadal nie są w stanie odpowiedzieć na pytanie, czy wirus opryszczki jest główną przyczyną choroby Alzheimera. Niemniej, według naukowców jest jasne, że wirusy oddziałują na mózg. Zakłócają one sieć połączeń komórkowych w mózgu i przyspieszają rozwój choroby Alzheimera.
Zła wiadomość
Mimo że naukowcy uważają, iż wirus opryszczki odgrywa ważną rolę w rozwoju choroby Alzheimera, nie jest to jednoznaczne z możliwością jej leczenia już dziś, ponieważ sam wirus HHV-6A jest również trudny do wyleczenia.
Ponadto nie ma funkcjonującej metody wykrywania wirusa u żywych osób. Amerykański zespół naukowców przeprowadzał swoje badania na mózgach zmarłych pacjentów.
Naukowcy przewidują nowe możliwości
Naukowcy są zdania, że należy opracować nowe metody wykrywania wirusa u osób żyjących. Kolejnym krokiem amerykańskiego zespołu jest badanie płynu mózgowo-rdzeniowego, aby sprawdzić, czy istnieje możliwość stwierdzenia w nim obecności obu typów wirusa opryszczki.
Naukowcy planują również bardziej szczegółowo zbadać oddziaływanie wirusów (np. na mózg), aby ustalić, jakie metody leczenia mogą być dostępne w przyszłości.
Różne rodzaje opryszczki
Nawet jeśli osoba nie ma żadnych objawów zakażenia wirusem opryszczki, pozostaje on w postaci uśpionej w organizmie przez resztę życia. W wypadku niektórych wirusów choroba okresowo się uaktywnia, jednak większość osób nie doświadcza związanych z tym większych problemów zdrowotnych.
Większa cześć populacji w Wielkiej Brytanii jest nosicielem wirusa HHV-6B, który nie ma związku z chorobą Alzheimera. Nośnikiem zakażenia HHV-6B jest ślina. W sumie istnieje dziewięć różnych typów opryszczki, lecz tylko dwa z nich mają związek z chorobą Alzheimera.