Witamina C może zapobiegać powstawaniu zakrzepów krwi

Witamina C może zapobiegać powstawaniu zakrzepów krwi

Badania pokazują, że witamina C może oddziaływać na wczesne skutki uszkodzeń układu sercowo-naczyniowego.

Właściwie nie jest zaskoczeniem informacja, że spożywanie zbyt dużej ilości tłustych pokarmów jest niezdrowe. Kwasy tłuszczowe, cholesterol i inne produkty odpadowe mogą przez lata odkładać się w naczyniach krwionośnych, by doprowadzić do chorób układu krążenia.

Bardziej zaskakującym dla niektórych może być fakt, że witamina C może odgrywać ważną rolę w zapobieganiu tym chorobom i zwalczaniu ich. Badania pokazują, że witamina C może podtrzymywać i wspomagać wzrost określonych komórek w naczyniach krwionośnych.

Witamina C w wyspecjalizowanych komórkach

Na wewnętrznej stronie naczyń krwionośnych znajduje się warstwa wyspecjalizowanych komórek. Są to komórki śródbłonka, czyli endoteliocyty. Spełniają wiele istotnych funkcji: są odpowiedzialne za rozszerzanie i obkurczanie naczyń krwionośnych, mają także za zadanie nie dopuszczanie do krzepnięcia krwi.

Jeśli komórki śródbłonka ulegają uszkodzeniu, może to oznaczać, że łatwiej wysychają i ostatecznie zapoczątkowują powstanie skrzepu krwi w miejscu uszkodzenia. Dopływ krwi do organu zasilanego przez uszkodzone naczynia również staje się bardziej problematyczny.

Udowodniono, że witamina C wpływa pozytywnie na funkcjonowanie endoteliocytów. Jeśli doszło do ich uszkodzenia, witamina C może przyspieszyć tempo wzrostu nowych komórek śródbłonka.

Witamina C a komórki mięśni gładkich

Witamina C wpływa korzystnie nie tylko na endoteliocyty naczyń krwionośnych. Po zewnętrznej stronie śródbłonka znajdują się komórki mięśni gładkich naczynia krwionośnego. Posiadają one umiejętność przeprogramowania się i naprawy uszkodzonych naczyń. Przeprogramowanie to jest wspomagane przez witaminę C.

W uszkodzonych naczyniach krwionośnych komórki mięśniowe gładkie przemieszczają się do uszkodzonego obszaru i wydzielają rodzaj białka zdolnego do odbudowy zniszczonych struktur. Białkiem tym jest miedzy innymi kolagen białkowy, powszechnie znany z produktów kosmetycznych, który wspomaga gojenie się ran.

Naprawcze właściwości białek są szczególnie ważne w chorobach układu krążenia, ponieważ zapobiegają tworzeniu się skrzepów w obrębie produktów odpadowych w naczyniach krwionośnych. Dlatego ważne jest spożywanie dużej ilości witaminy C.

Doskonałe źródła witaminy C

Zalecana dzienna dawka witaminy C dla osób dorosłych wynosi 75 mg. Ekwiwalentem tej dawki może być pół słodkiej papryki albo cały owoc kiwi. Szczególnie warzywa i owoce – takie jak: czarna porzeczka, owoc dzikiej róży, słodka papryka, brokuły, kiwi – posiadają wysoką zawartość witaminy C. Doskonałym źródłem tej witaminy są również ziemniaki. Innymi słowy, uzyskanie wystarczającej ilości witaminy C z pożywienia nie jest trudne. Witamina C jest rozpuszczalna w wodzie, a jej nadmiar organizm wydala wraz z moczem.

Może być ważniejsza, niż myślimy

Witamina C może pełnić więcej funkcji, niż nam się wydaje. Na przykład uczestniczy ona aktywnie w utrzymywaniu zdrowych naczyń krwionośnych i wspomaga ich optymalne funkcjonowanie. W szczególności jej zdolność do zapobiegania i leczenia uszkodzeń w naczyniach krwionośnych może okazać się bardziej doniosła, niż myślimy. Dlatego w trzyletnim projekcie badawczym grupa naukowców z Uniwersytetu w Kopenhadze będzie badać rolę witaminy C w zdolności komórek mięśniowych do przeprogramowywania się. 

Źródła

1. https://videnskab.dk/krop-sundhed/holder-c-vitamin-dine-blodkar-sunde
2. https://www.netdoktor.dk/vitaminer/vitaminc.htmhttps://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/23642093
3. https://samvirke.dk/artikler/hit-med-c-vitaminerne-5-af-de-bedste-kilder-t…
4. http://madpyramiden.dk/brug-madpyramiden/vitaminer-og-mineraler/c-vitamin

Najnowsze wiadomości na temat zdrowia

Wszystkie aktualności na temat zdrowia
Czekaj!
To zajmuje tylko 2 minuty.
Czy chcesz wziąć udział w projekcie badawczym?
Bezpłatnie i niezobowiązująco · ponad 65.000 członków
Tak. Zarejestruj mnie!
Może później
Panel Zdrowia

Zarejestruj się na stronie Panel Zdrowia

Głównym założeniem Panelu Zdrowia jest poprawa zdrowia osób chorych przy pomocy badań naukowych. W tym celu zapraszamy osoby zainteresowane do wzięcia udziału w projektach badawczych, nad którymi pracujemy. Rejestrując się na Panelu Zdrowia, możesz zostać uczestnikiem jednego z takich projektów. Kontaktujemy się tylko z osobami, których Profil KZ odpowiada aktualnie prowadzonym badaniom naukowym. 
Wszystkie projekty badawcze mają akceptację Komisji Etyki Badań (z ang. RECs).
 

Utwórz Profil Kondycji Zdrowotnej