Właściwie nie jest zaskoczeniem informacja, że spożywanie zbyt dużej ilości tłustych pokarmów jest niezdrowe. Kwasy tłuszczowe, cholesterol i inne produkty odpadowe mogą przez lata odkładać się w naczyniach krwionośnych, by doprowadzić do chorób układu krążenia.
Bardziej zaskakującym dla niektórych może być fakt, że witamina C może odgrywać ważną rolę w zapobieganiu tym chorobom i zwalczaniu ich. Badania pokazują, że witamina C może podtrzymywać i wspomagać wzrost określonych komórek w naczyniach krwionośnych.
Witamina C w wyspecjalizowanych komórkach
Na wewnętrznej stronie naczyń krwionośnych znajduje się warstwa wyspecjalizowanych komórek. Są to komórki śródbłonka, czyli endoteliocyty. Spełniają wiele istotnych funkcji: są odpowiedzialne za rozszerzanie i obkurczanie naczyń krwionośnych, mają także za zadanie nie dopuszczanie do krzepnięcia krwi.
Jeśli komórki śródbłonka ulegają uszkodzeniu, może to oznaczać, że łatwiej wysychają i ostatecznie zapoczątkowują powstanie skrzepu krwi w miejscu uszkodzenia. Dopływ krwi do organu zasilanego przez uszkodzone naczynia również staje się bardziej problematyczny.
Udowodniono, że witamina C wpływa pozytywnie na funkcjonowanie endoteliocytów. Jeśli doszło do ich uszkodzenia, witamina C może przyspieszyć tempo wzrostu nowych komórek śródbłonka.
Witamina C a komórki mięśni gładkich
Witamina C wpływa korzystnie nie tylko na endoteliocyty naczyń krwionośnych. Po zewnętrznej stronie śródbłonka znajdują się komórki mięśni gładkich naczynia krwionośnego. Posiadają one umiejętność przeprogramowania się i naprawy uszkodzonych naczyń. Przeprogramowanie to jest wspomagane przez witaminę C.
W uszkodzonych naczyniach krwionośnych komórki mięśniowe gładkie przemieszczają się do uszkodzonego obszaru i wydzielają rodzaj białka zdolnego do odbudowy zniszczonych struktur. Białkiem tym jest miedzy innymi kolagen białkowy, powszechnie znany z produktów kosmetycznych, który wspomaga gojenie się ran.
Naprawcze właściwości białek są szczególnie ważne w chorobach układu krążenia, ponieważ zapobiegają tworzeniu się skrzepów w obrębie produktów odpadowych w naczyniach krwionośnych. Dlatego ważne jest spożywanie dużej ilości witaminy C.
Doskonałe źródła witaminy C
Zalecana dzienna dawka witaminy C dla osób dorosłych wynosi 75 mg. Ekwiwalentem tej dawki może być pół słodkiej papryki albo cały owoc kiwi. Szczególnie warzywa i owoce – takie jak: czarna porzeczka, owoc dzikiej róży, słodka papryka, brokuły, kiwi – posiadają wysoką zawartość witaminy C. Doskonałym źródłem tej witaminy są również ziemniaki. Innymi słowy, uzyskanie wystarczającej ilości witaminy C z pożywienia nie jest trudne. Witamina C jest rozpuszczalna w wodzie, a jej nadmiar organizm wydala wraz z moczem.
Może być ważniejsza, niż myślimy
Witamina C może pełnić więcej funkcji, niż nam się wydaje. Na przykład uczestniczy ona aktywnie w utrzymywaniu zdrowych naczyń krwionośnych i wspomaga ich optymalne funkcjonowanie. W szczególności jej zdolność do zapobiegania i leczenia uszkodzeń w naczyniach krwionośnych może okazać się bardziej doniosła, niż myślimy. Dlatego w trzyletnim projekcie badawczym grupa naukowców z Uniwersytetu w Kopenhadze będzie badać rolę witaminy C w zdolności komórek mięśniowych do przeprogramowywania się.