Walka ze zmęczeniem w MDS (Zespół mielodysplastyczny)

Walka ze zmęczeniem w MDS (Zespół mielodysplastyczny)

Zespół mielodysplastyczny (MDS), czasami nazywany niewydolnośc szpiku kostnego, jest stanem, w którym szpik kostny nie jest w stanie wytworzyć wystarczającej ilości różnych rodzajów krwinek, w tym krwinek czerwonych, krwinek białych i płytek krwi.

Jeśli Ty lub ktoś bliski cierpi na MDS, wiesz, że objawy, takie jak anemia, infekcja i krwawienie, mogą wpływać na wiele aspektów życia, a zmęczenie jest często jeden z objawów. Zmęczenie w MDS wiąże się z obniżoną jakością życia i dlatego jest ważnym objawem, którym należy się zająć. Jeśli jesteś zainteresowany udziałem w badaniu klinicznym, które może pomóc w leczeniu niedokrwistości i zmęczenia, dowiedz się więcej na ten temat tutaj.

Badania pokazują, jak ważne jest odżywianie i regularna aktywność w zwiększaniu poziomu energii, dlatego w pierwszej z tej trzyczęściowej serii omówimy proces budowania pożywnej i pysznej miski. Jest idealny na obiad lub kolację, a my podkreślimy znaczenie kluczowych składników odżywczych, które pomagają poczuć się energetyzowanym. Pamiętaj, zawsze najlepiej skonsultować się z lekarzem w sprawie najlepszych metod na poprawę zmęczenia, a także za każdym razem, gdy zaczynasz nową dietę lub schemat ćwiczeń.

Napełnij swoją miskę od wysokobłonnikowego, węglowodanu, takiego jak brązowy ryż. Zapewni ci trwałą energię, jaką może dać ci biały ryż lub zwykły makaron. Oszczędzaj energię, używając opakowań z brązowego ryżu, które można podgrzewać w kuchence mikrofalowej.

Następnie dodaj posiekanego kurczaka. Mięso i jajka są głównym źródłem witaminy B12 w organizmie, która jest niezbędna do produkcji czerwonych krwinek. Spróbuj ugotować dużą porcję kurczaka, kiedy poczujesz się dobrze i używaj jej przez cały tydzień.

Następnie dodaj swoje ulubione warzywa. Upewnij się, że wybierasz ciemne, liściaste warzywa - są one doskonałym źródłem witaminy C, witaminy K, żelaza i kwasu foliowego. Te witaminy odgrywają rolę w układzie odpornościowym, krzepnięciu krwi i poziomie energii.

Na koniec dodaj zdrowy tłuszcz, np. 1/4 awokado. Tłuszcze nienasycone znajdujące się w awokado są zdrowe dla serca i są najdłużej spalającym się źródłem energii, jakie możesz dać swojemu ciału! Równowaga węglowodanów, tłuszczów i białka zapewni ci sytość i energię.

Oprócz dodawania kluczowych składników odżywczych i zrównoważenia białek, węglowodanów i tłuszczów, ważne jest również rozważenie, co należy ograniczyć: żywność wysoko przetworzona , taka jak pakowane wypieki lub przekąski, oraz cukier są wrogami w walce ze zmęczeniem ! Dobrą wiadomością jest to, że unikanie żywności wysoko przetworzonej jest często pierwszym krokiem do zmniejszenia spożycia cukru.

Najnowsze wiadomości na temat zdrowia

Wszystkie aktualności na temat zdrowia
Czekaj!
To zajmuje tylko 2 minuty.
Czy chcesz wziąć udział w projekcie badawczym?
Bezpłatnie i niezobowiązująco · ponad 65.000 członków
Tak. Zarejestruj mnie!
Może później
Panel Zdrowia

Zarejestruj się na stronie Panel Zdrowia

Głównym założeniem Panelu Zdrowia jest poprawa zdrowia osób chorych przy pomocy badań naukowych. W tym celu zapraszamy osoby zainteresowane do wzięcia udziału w projektach badawczych, nad którymi pracujemy. Rejestrując się na Panelu Zdrowia, możesz zostać uczestnikiem jednego z takich projektów. Kontaktujemy się tylko z osobami, których Profil KZ odpowiada aktualnie prowadzonym badaniom naukowym. 
Wszystkie projekty badawcze mają akceptację Komisji Etyki Badań (z ang. RECs).
 

Utwórz Profil Kondycji Zdrowotnej