Nowe cudowne lekarstwo na łuszczycę

Nowe cudowne lekarstwo na łuszczycę

Łuszczyca jest dziedziczną, przewlekłą chorobą skóry, która charakteryzuje się czerwonymi, łuszczącymi się plamami pokrytymi srebrzystymi łuskami. Choroba występuje głównie na łokciach, kolanach i skórze głowy, a czasami również i na innych częściach ciała.

Łuszczyca nie jest chorobą zakaźną i rzadko prowadzi do poważnych powikłań. Dotyka ona około 2% populacji w Wielkiej Brytanii i najczęściej rozwija się u osób w wieku 15-30 lat. Nie wiadomo, co dokładnie powoduje jej objawy, jednak wiemy już, że może to być spowodowane stresem emocjonalnym, infekcjami, alkoholem, niektórymi rodzajami leków i wcześniejszymi zmianami skórnymi.

Przyczyną, dla której skóra pokrywa się warstwą łusek, jest to, że komórki skóry u pacjentów z łuszczycą mnożą się 6 razy szybciej niż normalnie.  Z tego powodu komórki w różnych warstwach skóry nie dojrzewają i nie tworzą miękkiej, gładkiej powierzchni charakteryzującej się normalnymi procesami regeneracyjnymi. Gdy komórki skóry rozmnażają się nienaturalnie szybko, dochodzi do nadmiernego rozszerzania naczyń krwionośnych, dlatego łuskowate plamy łuszczycowe są często czerwone i podrażnione.

Obecne leczenie łuszczycy jest bardzo zróżnicowane i obejmuje stosowanie kremów, maści, szamponów, zastrzyków, zabiegów UV i leków. Ostatnie badania przeprowadzone przez Uniwersytet w Manchesterze przeanalizowały wpływ nowego leku na grupie 2 500 pacjentów z łuszczycą; u 90% badanych odnotowano poprawę. U 40% pacjentów skóra oczyściła się całkowicie z blaszek łuszczycowych po 12 tygodniach leczenia. W badaniu tym połowie pacjentów zaaplikowano nowy lek o nazwie Ixekizumab, podczas gdy drugiej połowie podano placebo albo szeroko stosowany w leczeniu łuszczycy środek na bazie etanerceptu. Około połowy pacjentów leczonych Ixekizumabem wykazało poprawę już w czwartym tygodniu stosowania leku, a u około 71% pacjentów odnotowano znaczne zmniejszenie nasilenia objawów.

Zmiany skórne spowodowane łuszczycą nie tylko oddziałują na chorego w sposób fizyczny, lecz również mają negatywny wpływ na jego pewność siebie i poczucie własnej wartości. Oprócz poprawy objawów fizycznych naukowcy prowadzący badania odnotowali też poprawę stanu psychicznego u pacjentów. Leczeni Ixekizumabem zgłaszali poprawę jakości życia, czego powodem był wzrost poczucia pewności siebie i zmniejszenie codziennego dyskomfortu fizycznego związanego z takimi objawami jak świąd – poprawa była znacznie większa niż w dwóch pozostałych podgrupach.

Lek Ixekizumab jest klonowanym przeciwciałem neutralizującym zapalne działanie interleukiny – białka w skórze, które przekazuje sygnały do komórek. Białko to coraz częściej rozpoznaje się jako jedną z przyczyn łuszczycy, ponieważ wyzwala ono reakcję zapalną, która powoduje powstawanie czerwonych, łuszczących się plam na skórze. W marcu 2016 roku lek został zatwierdzony przez FDA do stosowania u pacjentów z łuszczycą, od umiarkowanej do ciężkiej. FDA to Amerykańska Agencja ds. Żywności i Leków, która zajmuje się ochroną zdrowia publicznego poprzez potwierdzanie bezpieczeństwa i skuteczności dla ludzi i zwierząt leków, szczepionek i innych produktów biologicznych, a także urządzeń medycznych. FDA ostrzega jednak, że lek może zmniejszyć zdolność organizmu do zwalczania infekcji, ponieważ oddziałuje on na układ odpornościowy.

Źródła

1. https://www.sundhed.dk/borger/sygdomme-a-aa/hud/sygdomme/psoriasis/psorias…
2. http://www.telegraph.co.uk/news/health/11665059/New-drug-hailed-miracle-fo…
3. http://www.fda.gov/NewsEvents/Newsroom/PressAnnouncements/ucm491872.htm

Najnowsze wiadomości na temat zdrowia

Wszystkie aktualności na temat zdrowia
Czekaj!
To zajmuje tylko 2 minuty.
Czy chcesz wziąć udział w projekcie badawczym?
Bezpłatnie i niezobowiązująco · ponad 65.000 członków
Tak. Zarejestruj mnie!
Może później
Panel Zdrowia

Zarejestruj się na stronie Panel Zdrowia

Głównym założeniem Panelu Zdrowia jest poprawa zdrowia osób chorych przy pomocy badań naukowych. W tym celu zapraszamy osoby zainteresowane do wzięcia udziału w projektach badawczych, nad którymi pracujemy. Rejestrując się na Panelu Zdrowia, możesz zostać uczestnikiem jednego z takich projektów. Kontaktujemy się tylko z osobami, których Profil KZ odpowiada aktualnie prowadzonym badaniom naukowym. 
Wszystkie projekty badawcze mają akceptację Komisji Etyki Badań (z ang. RECs).
 

Utwórz Profil Kondycji Zdrowotnej