Poznaj objawy krwotoku mózgowego i ratuj życie!

Poznaj objawy krwotoku mózgowego i ratuj życie!

Krwotok mózgowy może wystąpić nagle i szybko spowodować uszkodzenie tkanki mózgowej, co może prowadzić do śmierci. Jesteśmy w stanie uratować czyjeś życie, jeśli znamy objawy wystąpienia krwotoku mózgowego.

Przyczyny krwotoku mózgowego

Naczynia krwionośne w mózgu mogą ulec uszkodzeniu lub pęknięciu, powodując przedostawanie się krwi do otaczających je tkanek. Nazywamy to krwotokiem mózgowym, który, podobnie jak zakrzepy w mózgu, jest określany także „udarem”. Krwotok mózgowy często powoduje uszkodzenie tkanki mózgowej. W wyniku uszkodzeń tkanki mózgowej dochodzi u chorego do szeregu różnych objawów neurologicznych. Ważne jest, by znać te objawy, ponieważ szybka pomoc lekarska może uratować komuś życie.

Istnieje wiele przyczyn wylewu krwi do mózgu, w tym: tępy uraz głowy, guzy mózgu, tętniaki, wysokie ciśnienie krwi i choroby krwi. Wiele z tych schorzeń przebiega bezobjawowo, co oznacza, że osoby cierpiące na nie mogą nie wiedzieć, iż są chore aż do momentu wystąpienia potencjalnego krwotoku.

Na co musimy zwracać uwagę?

Objawy krwotoku mózgowego są bardzo zróżnicowane i zależą od miejsca jego wystąpienia w mózgu. Mózg dzieli się na obszary, z których każdy odpowiada za swój zestaw umiejętności, dlatego uszkodzenia tkanki mózgowej w przedniej półkuli mózgu powodują inne objawy niż uszkodzenia w półkuli tylnej. U niektórych osób objawy wylewu krwi do mózgu pojawiają się bardzo szybko, podczas gdy u innych będą się one rozwijać w dłuższym okresie – niektóre objawy będą się nasilać, podczas gdy inne będą samoistnie zanikać.

Oto objawy, na które musimy szczególnie zwracać uwagę, ponieważ mogą one świadczyć o krwotoku mózgowym:

Pamiętaj o FAST 

[Skrót FAST to pierwsze litery angielskich słów: twarz, ramię, mowa, czas – przyp. tłum.]

  • FACE – twarz: czy jedna strona twarzy opada, gdy osoba się uśmiecha?
  • ARM – ramię: czy jedno ramię jest słabsze, kiedy osoba stara się podnieść je oba do poziomu (szczególnie po tej samej stronie, po której opadają mięśnie twarzy)?
  • SPEECH – mowa: czy osoba ma trudności w mówieniu albo czy trudno zrozumieć, co mówi? Czy mówi dziwne rzeczy albo niewłaściwie formułuje zdania?
  • TIME – czas: przy krwotoku mózgowym liczy się każda minuta. Zadzwoń pod numer 112 lub 999, jeśli możesz odpowiedzieć „tak” na wszystkie powyższe pytania!

Inne często obserwowane objawy to:

  • nagły i silny ból głowy;
  • nagłe osłabienie lub paraliż jednej strony ciała;
  • kłucie, mrowienie lub uczucie drętwienia po jednej stronie ciała;
  • nudności i wymioty;  
  • zaburzenia widzenia lub problemy z mową;
  • utrata koordynacji, równowagi lub przytomności.

Powyższe objawy mogą również wskazywać na inne schorzenia. Jeśli jednak niektóre z nich pojawiają się nagle lub w ciągu kilku godzin, zaleca się jak najszybsze skontaktowanie się z lekarzem. W tym czasie należy ułożyć chorego wygodnie w pozycji na boku i przykryć go kocem, aby zmniejszyć utratę ciepła, a następnie obserwować go pod kątem występowania jakichkolwiek zmian w jego stanie. Jeśli zauważymy zmiany w stanie świadomości chorego, należy go obrócić na drugi bok i ponownie ułożyć w wygodnej pozycji. Następnie uważnie monitorujemy oddech chorego i unikamy podawania mu czegokolwiek do jedzenia czy picia. Ważne jest, by móc dokładnie opisać lekarzowi objawy i powiedzieć, kiedy wystąpiły. 

Najnowsze wiadomości na temat zdrowia

Wszystkie aktualności na temat zdrowia
Czekaj!
To zajmuje tylko 2 minuty.
Czy chcesz wziąć udział w projekcie badawczym?
Bezpłatnie i niezobowiązująco · ponad 65.000 członków
Tak. Zarejestruj mnie!
Może później
Panel Zdrowia

Zarejestruj się na stronie Panel Zdrowia

Głównym założeniem Panelu Zdrowia jest poprawa zdrowia osób chorych przy pomocy badań naukowych. W tym celu zapraszamy osoby zainteresowane do wzięcia udziału w projektach badawczych, nad którymi pracujemy. Rejestrując się na Panelu Zdrowia, możesz zostać uczestnikiem jednego z takich projektów. Kontaktujemy się tylko z osobami, których Profil KZ odpowiada aktualnie prowadzonym badaniom naukowym. 
Wszystkie projekty badawcze mają akceptację Komisji Etyki Badań (z ang. RECs).
 

Utwórz Profil Kondycji Zdrowotnej