Wszystkie Pytania

Co to jest placebo?

Placebo to obojętna dla organizmu substancja lub procedura medyczna, która nie ma żadnego działania medycznego. W badaniach klinicznych badany lek często porównuje się z placebo, by móc określić, czy testowana substancja ma jakiekolwiek oddziaływanie na pacjentów. By uniknąć zafałszowania wyników, aż do momentu zakończenia projektu żaden z uczestników nie jest informowany, czy podany mu podczas badań klinicznych lek jest badaną substancją, czy placebo.

Przykładem użycia placebo w badaniach może być następująca sytuacja: pacjenci, u których zdiagnozowano tę samą jednostkę chorobową, dzieli się na dwie grupy. Jednej grupie pacjentów podaje się tabletkę z testowaną substancją (grupa A), drugiej grupie podaje się tabletkę z glukozą (grupa B). Ponieważ tabletka z glukozą nie zawiera leku, nie ma ona żadnego działania medycznego, czyli spełnia rolę placebo. Na zasadzie kontrastu, wszelkie zmiany medyczne obserwowane w grupie A, a niewystępujące w grupie B, będą świadczyły o tym, jak działa testowana substancja.

Czekaj!
To zajmuje tylko 2 minuty.
Czy chcesz wziąć udział w projekcie badawczym?
Bezpłatnie i niezobowiązująco · ponad 65.000 członków
Tak. Zarejestruj mnie!
Może później
Panel Zdrowia

Zarejestruj się na stronie Panel Zdrowia

Głównym założeniem Panelu Zdrowia jest poprawa zdrowia osób chorych przy pomocy badań naukowych. W tym celu zapraszamy osoby zainteresowane do wzięcia udziału w projektach badawczych, nad którymi pracujemy. Rejestrując się na Panelu Zdrowia, możesz zostać uczestnikiem jednego z takich projektów. Kontaktujemy się tylko z osobami, których Profil KZ odpowiada aktualnie prowadzonym badaniom naukowym. 
Wszystkie projekty badawcze mają akceptację Komisji Etyki Badań (z ang. RECs).
 

Utwórz Profil Kondycji Zdrowotnej