Wszystkie Pytania

Kto może brać udział w badaniach klinicznych?

Generalnie każdy może wziąć udział w badaniach klinicznych, jakkolwiek wszystkie badania kliniczne obowiązują określone kryteria, które definiują, kto może w nich uczestniczyć. Nazywamy je kryteriami włączenia i wyłączenia.

Kryteria włączenia i wyłączenia mogą uwzględniać takie czynniki, jak wcześniej przebyte leczenie, rodzaj lub etap choroby, płeć, wiek i czy chory zażywa określone leki. Każdy kandydat na uczestnika badań klinicznych musi przejść proces kwalifikacyjny (studium wykonalności), który pozwoli ustalić, czy dana osoba jest na tyle w dobrej kondycji fizycznej, by mogła uczestniczyć w badaniach. Do niektórych badań klinicznych poszukuje się pacjentów z określonymi schorzeniami, podczas gdy inne badania wymagają uczestnictwa osób zdrowych.  Niemniej jednak podstawowym celem stosowania kryteriów włączenia i wyłączenia jest zapewnienie bezpieczeństwa uczestnikom.

Jeśli spełniasz wszystkie kryteria włączenia, nie oznacza to jeszcze, że możesz uczestniczyć w badaniach klinicznych. By móc wziąć w nich udział, musisz również spełnić wszystkie warunki wykluczenia. Na przykład, jeśli spełniasz wymagania odnośnie stadium choroby, w jakim przyjmuje się uczestników, to oznacza, że spełniasz kryterium włączenia, ale jednocześnie możesz nie spełniać wymaganego warunku wiekowego i dlatego nie będziesz mógł (mogła) być zakwalifikowany(a) do udziału w projekcie.

Kryteria włączenia i wyłączenia są konieczne dla osiągnięcia jak najbardziej miarodajnych wyników badań. Kryteria te są różne dla różnych projektów badawczych. Dlatego może się zdarzyć, że osoba, która nie kwalifikuje się do jednego projektu, spełnia wszystkie kryteria badań klinicznych w innym projekcie badawczym. 

Czekaj!
To zajmuje tylko 2 minuty.
Czy chcesz wziąć udział w projekcie badawczym?
Bezpłatnie i niezobowiązująco · ponad 65.000 członków
Tak. Zarejestruj mnie!
Może później
Panel Zdrowia

Zarejestruj się na stronie Panel Zdrowia

Głównym założeniem Panelu Zdrowia jest poprawa zdrowia osób chorych przy pomocy badań naukowych. W tym celu zapraszamy osoby zainteresowane do wzięcia udziału w projektach badawczych, nad którymi pracujemy. Rejestrując się na Panelu Zdrowia, możesz zostać uczestnikiem jednego z takich projektów. Kontaktujemy się tylko z osobami, których Profil KZ odpowiada aktualnie prowadzonym badaniom naukowym. 
Wszystkie projekty badawcze mają akceptację Komisji Etyki Badań (z ang. RECs).
 

Utwórz Profil Kondycji Zdrowotnej