Kto może brać udział w badaniach klinicznych?
Generalnie każdy może wziąć udział w badaniach klinicznych, jakkolwiek wszystkie badania kliniczne obowiązują określone kryteria, które definiują, kto może w nich uczestniczyć. Nazywamy je kryteriami włączenia i wyłączenia.
Kryteria włączenia i wyłączenia mogą uwzględniać takie czynniki, jak wcześniej przebyte leczenie, rodzaj lub etap choroby, płeć, wiek i czy chory zażywa określone leki. Każdy kandydat na uczestnika badań klinicznych musi przejść proces kwalifikacyjny (studium wykonalności), który pozwoli ustalić, czy dana osoba jest na tyle w dobrej kondycji fizycznej, by mogła uczestniczyć w badaniach. Do niektórych badań klinicznych poszukuje się pacjentów z określonymi schorzeniami, podczas gdy inne badania wymagają uczestnictwa osób zdrowych. Niemniej jednak podstawowym celem stosowania kryteriów włączenia i wyłączenia jest zapewnienie bezpieczeństwa uczestnikom.
Jeśli spełniasz wszystkie kryteria włączenia, nie oznacza to jeszcze, że możesz uczestniczyć w badaniach klinicznych. By móc wziąć w nich udział, musisz również spełnić wszystkie warunki wykluczenia. Na przykład, jeśli spełniasz wymagania odnośnie stadium choroby, w jakim przyjmuje się uczestników, to oznacza, że spełniasz kryterium włączenia, ale jednocześnie możesz nie spełniać wymaganego warunku wiekowego i dlatego nie będziesz mógł (mogła) być zakwalifikowany(a) do udziału w projekcie.
Kryteria włączenia i wyłączenia są konieczne dla osiągnięcia jak najbardziej miarodajnych wyników badań. Kryteria te są różne dla różnych projektów badawczych. Dlatego może się zdarzyć, że osoba, która nie kwalifikuje się do jednego projektu, spełnia wszystkie kryteria badań klinicznych w innym projekcie badawczym.