Dlaczego warto brać udział w badaniach klinicznych?
Badania kliniczne prowadzi się w celu opracowania nowych metod wykrywania i leczenia chorób, a nawet w celu zapobiegania ich występowaniu. Nową metodą leczenia może być nowy lek, procedura operacyjna, urządzenie medyczne lub alternatywny sposób zastosowania istniejącego już systemu leczenia.
Celem badań klinicznych jest uzyskanie pewności, że nowe metody leczenia są bezpieczne w użyciu i działają zgodnie z założeniami. Ponadto niektóre badania kliniczne uwzględniają również i to, jaki wpływ ma dana metoda leczenia na jakość życia osób borykających się na co dzień z chorobą przewlekłą. Przez cały okres trwania projektu badawczego każdy uczestnik jest otoczony opieką wykwalifikowanych specjalistów, między innymi lekarzy i pielęgniarek. Jest dla nas bardzo ważne, by osoby biorące udział w badaniach były traktowane profesjonalnie i czuły się bezpiecznie, dlatego każdy projekt jest zatwierdzany przez Komisję ds. Etyki Badań (ang. RECs). Agencja Regulacyjna ds. Leków i Produktów Opieki Zdrowotnej (ang. MHRA) dba o bezpieczeństwo uczestników badań poprzez monitorowanie przebiegu badań klinicznych w ciągu całego procesu badawczego.
Udział w projekcie badawczym jest całkowicie dobrowolny. Jeśli po wyrażeniu zgody zmienisz zdanie i nie będziesz chciał(a) brać udziału w badaniach, będzie to w pełni respektowane; możesz zrezygnować z udziału w projekcie w każdym momencie. Jedną z ról lekarza prowadzącego jest udzielenie Ci koniecznych i wyczerpujących informacji o tym, jaka jest Twoja rola w projekcie badawczym jako uczestnika, jak również o tym, jakie są potencjalne zagrożenia, skutki uboczne i korzyści związane z danymi badaniami klinicznymi. Zgodę na uczestnictwo w badaniach wyraża się w formie pisemnej na tak zwanym ‘formularzu świadomej zgody’.
Jeśli masz więcej pytań, my lub zespół medyczny postaramy się na nie odpowiedzieć (zobacz też „Rada”).