Wszystkie Pytania

Z jakich elementów składa się projekt badawczy?

Badania kliniczne podzielone są na cztery fazy. Każda faza ma swój odrębny cel i ma za zadanie pomóc badaczom odpowiedzieć na specyficzne pytania badawcze oraz zagwarantować maksymalne bezpieczeństwo uczestnikom badań.

  • Faza 1: badany lek jest testowany po raz pierwszy na niewielkich grupach tylko zdrowych uczestników (20-80 osób); celem jest ocena bezpieczeństwa jego użycia, ustalenie dawki terapeutycznej i zidentyfikowanie skutków ubocznych, jeśli występują.
  • Faza 2: badany lek jest podawany większej grupie uczestników cierpiących na wybrane schorzenie (100-300 osób); celem jest sprawdzenie jego skuteczności i oszacowanie bezpieczeństwa leku w badanej grupie.
  • Faza 3: badany preparat podaje się dużej grupie ludzi (1000-3000); celem jest potwierdzenie jego skuteczności, obserwacja skutków ubocznych, jeśli takie występują, i porównanie go z już istniejącymi lekami; po pozytywnym zakończeniu tej fazy lek jest rejestrowany.
  • Faza 4: inaczej nazywana badaniami porejestracyjnymi, obejmuje badania nad lekiem po dopuszczeniu go do sprzedaży; dostarcza dodatkowych informacji na temat bezpieczeństwa leku, jego skuteczności i bardzo rzadkich skutków ubocznych.
Czekaj!
To zajmuje tylko 2 minuty.
Czy chcesz wziąć udział w projekcie badawczym?
Bezpłatnie i niezobowiązująco · ponad 65.000 członków
Tak. Zarejestruj mnie!
Może później
Panel Zdrowia

Zarejestruj się na stronie Panel Zdrowia

Głównym założeniem Panelu Zdrowia jest poprawa zdrowia osób chorych przy pomocy badań naukowych. W tym celu zapraszamy osoby zainteresowane do wzięcia udziału w projektach badawczych, nad którymi pracujemy. Rejestrując się na Panelu Zdrowia, możesz zostać uczestnikiem jednego z takich projektów. Kontaktujemy się tylko z osobami, których Profil KZ odpowiada aktualnie prowadzonym badaniom naukowym. 
Wszystkie projekty badawcze mają akceptację Komisji Etyki Badań (z ang. RECs).
 

Utwórz Profil Kondycji Zdrowotnej